Općenito je pravilo, da su aparati za kavu za pripremu kave u zrnu dizajnirani za proizvodnju jedne šalice kave u isto vrijeme. Iako čine kratak, lak posao u proizvodnji stručno skuhanog jednog espressa ili većeg kapučina ili caffe late, oni bi mogli značiti više truda za one s jednostavnim ukusima koji mogu isprazniti lonac za kavu samo gledajući ga.
Iako bi se nekima mogla svidjeti jednostavnost kakvu takvi aparati za kavu nude jer svi rade samo pritiskom na gumb (pošto se ovi strojevi brinu o svemu, od mljevenja kave pa sve do pjene od mlijeka), dobra je ideja provjeriti koliko dobro rade svaku fazu procesa i kako se stroj nakon toga lakše ili teže čisti! Strojevi s ugrađenim filterima za vodu koji pomažu u ograničavanju nakupljanja kamenca (kao i da vam kava bude finijeg okusa) također bi trebali trajati dulje jer kad su takvi aparati za kavu u pitanju, kamenac im sigurno skraćuje životni vijek.
Kako ovakvi aparati za kavu obično rade vrlo sličan posao – mljevenje zrna, kuhanje kave i kuhanje mlijeka na pari, svi su relativno slični. Ključne razlike možete pronaći u veličini stroja, bilo da imaju automatsko pokretanje ili parnu šipku i koliko su ustvari „automatski“, pri čemu neki koriste ručne postavke koje prilagođavate, a drugi nude jednostavne odabire zaslona osjetljivog na dodir.
Sjajna stvar kad su aparati za kavu u pitanju jest ta što ne zahtijevaju kupnju neke dodatne opreme i dodataka. Poprilično se brinu o svemu nakon što ih napunite vodom i zrnima kave, tako da obično nisu potrebni mlinci, vage ili bilo što drugo osim vaše omiljene šalice kave kako biste uživali u savršenom kuhanju.
Ovakvi aparati za kavu u zrnu općenito proizvode manje otpada, a ako odaberete stroj s više recikliranih materijala od plastike i kompostirate talog kave, možete uživati u vašoj kavi znajući da ne košta ništa našu zemlju.